• Światowy Dzień Rzucania Palenia

• Z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia w Szkole Podstawowej im. 49 PP w Szydłowie podjęto następujące działania;
            -Wychowawcy klas oraz
            nauczyciele przedmiotów przeprowadzili stosowne pogadanki
            i dyskusje
            tematyczne.
            -Uczniowie wzbogacili wiedzę i zapoznali się ze społecznymi,
            ekonomicznymi, a przede wszystkim ze zdrowotnymi skutkami palenia tytoniu.
            -Społeczność szkolna w dużym stopniu zrozumiała co zyskuje
            palacz, który pozbędzie się nałogu. Omówiono także metody rzucania palenia oraz od kogo można oczekiwać pomocy.
            -Uświadomiono młodzieży, że
            negatywne skutki dotyczą również e-papierosów. Zwrócono uwagę na 30-letnią tradycję Światowego Dnia Rzucania Palenia. Powyższe cele realizowano poprzez:
            -Projekcję filmów
            -Prezentacje multimedialne

-Wykonywanie tematycznych fotogazetek i prac plastycznych
            Proces
            dydaktyczno-wychowawczy uatrakcyjniono wspólnym śpiewem piosenek profilaktycznych.

• Światowy Dzień Życzliwości

• 21 listopada Światowy Dzień Życzliwości

Autentycznej życzliwości nie można kupić, można jej doświadczyć. Życzliwości nie trzeba się uczyć, wystarczy ją okazywać

• Bohaterowie Książek Haliny Rudnickiej

• 10 listopada w Zespole Placówek Oświatowych Nr2 w Mławie, odbyło się rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Bohaterowie książek Haliny Rudnickiej” i wręczenie nagród. Martyna Bieglecka uczennica klasy 6 zajęła III miejsce (opiekun pani E. Żuchowska). Naszej laureatce serdecznie gratulujemy!

• Pomnik bohaterskich żołnierzy polskich

• Nowa galeria 11 Listopada została dodana do albumu fotograficznego

#Niepodległa #Polska

11 listopada 2023r. w 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się uroczystość poświęcenia pomnika bohaterskich żołnierzy polskich, w której wzięła udział Dyrektor Szkoły Podstawowej im. 49 Pułku Piechoty w Szydłowie Pani Magdalena Mitowska, poczet sztandarowy wraz z opiekunem Panią Martą Pankratov oraz nauczyciele.

Uroczystość rozpoczęła się modlitwą przy grobach żołnierzy na cmentarzu parafialnym w Szydłowie.

Następnie odbył się program słowno- muzyczny "Śpiewajmy pamięć o tych dniach" oraz msza święta pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Mirosława Milewskiego. Ceremonia poświęcenia pomnika miała miejsce na parkingu przed kościołem parafialnym.

Pomnik jest pamiątką tego, co wydarzyło się 103 lata temu na polach szydłowskich, kiedy bolszewicy zabili wielu polskich żołnierzy, a orzeł przypomina, że jesteśmy wezwani do miłości Ojczyzny
            i czynów wzniosłych- powiedział na zakończenie, po odsłonięciu i poświęceniu pomnika biskup Mirosław Milewski.

• Razem dla Żubra

• 9 listopada w Domu Kultury w Mławie odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu - Razem dla Żubra.
            Przedstawiciele klas, którzy zebrali najwięcej kasztanów , odebrali dla szkoły certyfikat OPIEKUNÓW STADA ŻUBRÓW w Nadleśnictwie Dwukoły.
            Ponadto zaprezentowano:
            - Film pt. Żubr wczoraj i dziś TV Lasy Państwowe.
            - Przygotowania Pokazowej Zagrody Żubrów w Krajewie do przyjęcia żubrów.
            Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za aktywny udział w konkursie.

• 11 Listopada

• Nowa galeria 11 Listopada została dodana do albumu fotograficznego

”Polska- to taka kraina,
            która się w sercu zaczyna.
            Potem jest w myślach blisko,
            w pięknej ziemi nad Wisłą.
            Jej ścieżkami chodzimy,
            budujemy, bronimy.
            Polska- Ojczyzna...
            Kraina, która się w sercu zaczyna”.

Dzień odzyskania niepodległości w życiu Szkoły Podstawowej w Szydłowie  jest  też czasem świętowania rocznicy nadania szkole imienia 49 Pułku Piechoty. Ta doniosła uroczystość miała miejsce 10 listopada 2023 roku. Po powitaniu przybyłych gości pani dyrektor Magdalena Mitowska krótko omówiła polską drogę do niepodległości
            z uwzględnieniem roli, jaką w niej odegrał patron – 49 Pułk Piechoty.  Następnie rozpoczęliśmy uroczysty apel pod hasłem „Niepodległa - niepokorna, uskrzydlona bielą orła”, na który złożyły się recytacje, piosenki patriotyczne ściśle związane z symboliką narodową Dnia Niepodległości. Dla wielu artystów ten dzień był wyjątkowy, ponieważ debiutowali na naszej szkolnej scenie pod opieką pani Anny Szydłowskiej i pani Magdaleny Ziemlewicz. Dzieci wykonały wszystkie utwory przepięknie,  w sposób chwytający za serce oraz przypominając, że Święto Niepodległości to symbol miłości do ojczyzny, walki o wolność, wiary i zwycięstwa.

W dalszej części uroczystości uczniowie rozeszli się do klas, gdzie skosztowali tradycyjnej żołnierskiej grochówki. Następnie  rozpoczął  się koncert pieśni patriotycznej, w której wzięli udział  wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej w Szydłowie. Swoje zdolności wokalne, teatralne i taneczne prezentowały dzieci  od przedszkola do klasy ósmej pod czujnym okiem wychowawców. Rozważania niepodległościowe podsumował wójt Gminy Szydłowo pan Grzegorz Rochna, który docenił prace patriotyczną naszej szkoły, wkład i zaangażowanie całej społeczności szkolnej.

Całość zwieńczyło wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”, dając tym samym wyraz szacunku do ojczyzny, polskiej historii i narodowych tradycji. W ten sposób Szkoła Podstawowa im. 49 Pułku Piechoty w Szydłowie po raz szósty przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”.