- Nagłówek
- Odblaski
- „ Sprzątanie Świata”
- X OGÓLNOPOLSKI SEJMIK SZKÓŁ KARPACKICH
- Pielgrzymka do Rostkowa
- Dzień Patrona w Gimnazjum
- Dzień Chłopaka
- Miś ratownikiem
- Dzień Przedszkolaka
- Złote Gody
- Dzień Edukacji
- Akcja charytatywna
- Pasowanie pierwszoklasistów
- Uratujmy Krainę Baśni
- Dzień Patrona
- Tajemniczy ogród
- Andrzejki
- Góra grosza
- Mikołajki
- Światowy Dzień Rzucania Palenia
- Szkoło Pomóż i Ty
- Weterynarz w szkole
- Jasełka w przedszkolu
- Wigilia szkolna
- Dzień Babci i Dziadka
- Zbiórka żywności
- Miś ratownikiem
- Spotkanie z dzielnicowym
- Spotkanie z myśliwym
- O szkole
- Bal karnawałowy
- Szatan z siódmej klasy
- Polska to Mój Kraj
- Dzień Babci i Dziadka.
- Witaj Nowy Roczku
- Podziękowanie
- Tradycje i zwyczaje Wielkanocne
- Jałmużna wielkopostna
- Wielkanocna przygoda
- Dzień Ziemi
- Spektakl Lokomotywa
- Trzeci maj
- Maj
- Łódzki duet akordeonowy
- O szkole
- Dzień niezapominajki
- Zbieraj z klasą
- Dzień Matki w klasie I
- Dzień Matki w klasie II
- Dzień Dziecka
- PCK - maj 2017
- Światowy Dzień bez Tytoniu.
- Jak nie czytam
- Spotkanie z Biskupem
- WYCIECZKA DO KRAINY WESTERNU
- Wycieczka do Warszawy
- Osiągnięcia sportowe
- Zakończenie roku szkolnego 2016/2017
Tradycje i zwyczaje Wielkanocne
NIEDZIELA PALMOWA
Święto ruchome w kalendarzu chrześcijańskim przypadające 7 dni przed Wielkanocą, które rozpoczyna Wielki Tydzień. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki-symbol odradzającego się życia.
WIELKI TYDZIEŃ WIELKANOCNY
Ostatni tydzień Wielkiego Postu - nazywany jest Wielkim Tygodniem. Wielki Tydzień kończy się obchodami Triduum Paschalnego - Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku oraz Wielkiej Soboty. Z obchodami świąt Wielkanocnych wiąże się wiele zwyczajów ludowych, które kultywuje się zwłaszcza na wsi. Inne, często w uproszczonej formie są powszechne do dzisiaj.
WIELKI CZWARTEK
Święto ruchome w kalendarzu chrześcijańskim. Przypada w Wielkim Tygodniu ,trzy dni przed Wielkanocą. Obchodzone przez różne wyznania chrześcijańskie na pamiątkę ustanowienia sakramentów: Kapłaństwa i Eucharystii. W starożytnym Kościele Wielki Czwartek był dniem pojednania z grzesznikami (pokutnikami) i do dziś jest pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy.
ŚWIĘTE TRIDUUM
PASCHALNE
Święte Triduum Paschalne (z łac. triduum – Trzy Dni) jest to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików, którego istotą jest celebracja Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Rozpoczyna się wieczorną Mszą w Wielki Czwartek (Msza Wieczerzy Pańskiej), kończy zaś drugimi nieszporami po południu Niedzieli Wielkanocnej.
WIELKI PIĄTEK
W chrześcijaństwie dzień stanowiący część Triduum Paschalnego, w którym wspomina się mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. W Wielkim Tygodniu, a przede wszystkim w Wielki Piątek, w sanktuariach zwanych kalwariami i w niektórych przyklasztornych kościołach odbywają się misteria męki Pańskiej.
WIELKA SOBOTA
Święto chrześcijańskie, przedostatni dzień Wielkiego Tygodnia, poprzedzający święto Zmartwychwstania. Od wczesnych godzin rannych katolicy adorują Najświętszy Sakrament w przygotowanej do tego celu kaplicy zwanej Grobem Pańskim W Wielką Sobotę odbywa się tradycyjnie święcenie pokarmów na wielkanocny stół. W koszyczku wielkanocnym nie może przede wszystkim zabraknąć jajek ( symboli nowego życia) w postaci kolorowych pisanek lub kraszanek, baranka (symbolizującego Zmartwychwstanie), soli (miała chronić przed zepsuciem). Poświęcić należy również: chleb, wędlinę, chrzan, pieprz, ciasta świąteczne. Koszyczek (najczęściej z wikliny) przystraja się listkami bukszpanu.
NIEDZIELA WIELKANOCNA
Pierwszy dzień świąt wielkanocnych. Jest to również ostatni dzień Triduum Paschalnego, liczonego według kalendarza żydowskiego od wieczora Wielkiego Czwartku do wieczornych nieszporów w Niedzielę.
PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY
W Śmigus-Dyngus, obchodzony jest Wielkanocny Poniedziałek. Geneza ludowych zwyczajów obchodzonych w Poniedziałek Wielkanocny jest związana z praktykami Słowian, którzy czcili radość po odejściu zimy i przebudzeniu się wiosny. Śmigus i dyngus przez długi czas były odrębnymi obyczajami. Śmigus głównie polegał na symbolicznym biciu witkami wierzby lub palmami po nogach i oblewaniu się zimną wodą, co symbolizowało wiosenne oczyszczenie z brudu i chorób, a w późniejszym czasie także i z grzechu. Na śmigus nałożył się zwyczaj dyngusowania, dający możliwość wykupienia się pisankami od podwójnego lania. Dyngus związany był z folklorystycznymi praktykami Słowian poświęconym ekspedycji. Polegał na odwiedzaniu znajomych i przypadkowych osób. Wizytom zazwyczaj towarzyszył poczęstunek, bądź darowizna z zaopatrzeniem na drogę.
Dziś śmigus-dyngus jest ruchomym świętem, traktowanym jako zabawa o charakterze ludowym. W odróżnieniu od pierwotnych tradycji, wodą oblewa się wszystkich, bez wyjątków. Dla żartów mogą być polewane, nawet osoby nieznajome
I N F O R M A C J A
12 kwietnia 2017r. tj. środa o godz.8.05 odbędzie się przedstawienie pt. „Wielkanocna przygoda” dla uczniów szkoły podstawowej ( sala gimnastyczna).