• Ślubowanie i Pasowanie na ucznia

•                            Ś L U B O W A N I E   I   PA S O W A N I E   N A   U C Z N I A

SZKOŁY  PODSTAWOWEJ  IM. 49  PUŁKU  PIECHOTY  W  SZYDŁOWIE

„  Ś LU B UJ Ę   BYĆ  DOBRYM  POLAKIEM ...”

Jedną z piękniejszych uroczystości odbywających się w naszej szkole jest przyjęcie najmłodszych uczniów w poczet uczniów Szkoły Podstawowej im.49 Pułku Piechoty w Szydłowie.

Dzieci tak śpiewały: „ Zaprzyjaźnić się z książkami,

dumą swojej szkoły być,

ze wszystkimi pierwszakami

ślubujemy dziś!

Uczniem być -  to ważna sprawa

i otwierać wiedzy drzwi.

Uczyć się, by świat poznawać,

ślubujemy dziś!

10  października 2017 r. o godzinie 9.00 na Hali Sportowej w Szydłowie odbyło się Ślubowanie klasy pierwszej i Pasowanie na ucznia w gronie zaproszonych gości: Pana Wójta Gminy Szydłowo Wiesława Boczkowskiego z gośćmi z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Ciechanowie Pana Dyrektora Krzysztofa Kuklak oraz Panią Annę Smolińską - Kierownika Wydziału Szkoleń i BRD, Księdza Proboszcza,  rodziców pierwszoklasistów i ich krewnych, przedstawiciela Rady Rodziców, nauczycieli, przedszkolaków i uczniów.

Klasa pierwsza przedstawiła uroczysty program okolicznościowy, w którym to popisywała się zdobytą wiedzą i umiejętnościami. Do uroczystości przygotowywali się od początku roku szkolnego bardzo dobrze, sumiennie i z ochotą.

„ My się szkoły nie boimy,

choć i praca czeka nas.

Śmiało do niej dziś wkroczymy,

bo nauki nadszedł czas.”

Odświętnie ubrani i przystrojeni w czerwone  / dziewczynki / i granatowe / chłopcy / birety starannie recytowali wiersze i śpiewali piosenki o życiu szkolnym, o Ojczyźnie i polskiej rzece Wiśle, o właściwym i bezpiecznym zachowaniu w różnych sytuacjach życia codziennego oraz szkolnego. Otuchy dodali im starsi uczniowie opowiadając na powitanie m.in. o swoich odczuciach w tym dniu, zapewniali pomoc i opiekę oraz złożyli najlepsze życzenia.

Było miło, radośnie i przyjaźnie.

Pierwszaki wyrecytowały wiersz  i zaśpiewały piosenkę o bezpiecznej drodze do szkoły i prawidłowym przekraczaniu jezdni. Sprawiły tym radość gościom, którzy zaprezentowali program profilaktyczny pt. Bezpieczny pierwszoklasista „Jesteś widoczny, jesteś  bezpieczny!”oraz wręczyli prezenty uczniom – odblaski.

W trakcie ślubowania uczniowie zobowiązywali się do pilnej nauki, dbania o dobre imię szkoły, szacunku dla nauczycieli i miłości Ojczyzny. Ślubowali z honorem na Sztandar Szkoły.

Dzieci recytowały chórem:   „ Wielka uroczystość dzisiaj w szkole -

nasze ślubowanie.

Za chwilę każde dziecko z pierwszej klasy -

uczniem się stanie.”

Wzruszającym momentem Dnia było złożone Przyrzeczenie Rodziców Pierwszaków.

„Będę zawsze pamiętać, że dziecko jest unikalnym skarbem.

Będę słuchać uważnie o czym mówi.

Pamiętać, że każdy człowiek uczy się na błędach.

Doceniać w dziecku to, co w nim najlepsze.

Przytulać je często.

Cieszyć się jego dzieciństwem, pamiętając, że szybko mijają lata.

Przyrzekam!

Dyrektor Szkoły Pan Janusz Żuchowski dokonał aktu pasowania na ucznia dotykając ozdobnym ołówkiem lewego ramienia każdego dziecka. Wszystkie dzieci zostały przyjęte do społeczności szkolnej. Pani Dyrektor Janina Boczkowska wręczyła im uroczyście Dyplomy Pasowania na ucznia oraz gratulowała mianowania.

Ksiądz Proboszcz pomodlił się wspólnie z pierwszakami i widownią oraz zaprosił uczniów w niedzielę do kościoła na godzinę 10.00 na Mszę świętą, podczas której pobłogosławi uczniów i poświęci tornistry i przybory szkolne.

Goście i Pan Dyrektor zabrali głos zwracając się do dzieci i ich rodziców oraz uczniów, składali życzenia.

Były od wszystkich podziękowania, życzenia oraz piękne upominki. To bardzo zachwyciło dzieci. Rodzice również dołączyli się do podziękowań z pięknymi bukietami kwiatów oraz obdarowali dzieci przytulankami - pluszowymi misiami. Zaprosili na słodki poczęstunek z tortem specjalnym z tej okazji, który przygotowali we własnym zakresie. Zarówno pierwszaki jak i goście otrzymali pamiątkowe znaki Pasowania na ucznia z logo Szkoły.

Program artystyczny przygotowała i czuwała nad przebiegiem wychowawczyni p. Barbara Kruszyńska.

Za pracę i współpracę z rodzicami serdecznie dziękujemy! Dziękujemy i gratulujemy wychowawcy!

Jak to zostało uwiecznione na zdjęciach ? Wkrótce zobaczymy.