• ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU

• 31  MAJA   2016 R.      OBCHODY  ŚWIATOWEGO  DNIA  BEZ  TYTONIU

W  SZKOLE  PODSTAWOWEJ  IM. 49  PUŁKU  PIECHOTY  W  SZYDŁOWIE

31 maja każdego roku obchodzony jest  Światowy Dzień bez Tytoniu. TEGOROCZNE OBCHODY  DNIA  Światowa Organizacja Zdrowia / WHO / ogłosiła pod hasłem : „JEDNOLITE OPAKOWANIA   WYROBÓW TYTONIOWYCH. FAKTY  I  WYZWANIA”.

Światowa Organizacja Zdrowia dąży do przygotowania państw członkowskich na wprowadzenie nowych , jednolitych, zestandaryzowanych opakowań wyrobów tytoniowych. Jednolite opakowania są ważnym środkiem zmniejszenia popytu na wyroby tytoniowe, zmniejszają atrakcyjność papierosów, ograniczają stosowanie opakowań jako formy reklamy i promocji wyrobów tytoniowych, zwiększają skuteczność profilaktyki i ostrzeżeń zdrowotnych. Jednolite opakowania nie zawierają logo, kolorów, firmowych obrazków lub informacji reklamowych promujących dany wyrób tytoniowy.

1 czerwca br. / ponieważ 31 maja w naszej szkole obchodziliśmy MDD / w każdej klasie na zajęciach edukacyjnych wychowawcy przeprowadzili pogadanki na temat szkodliwości palenia papierosów oraz innych uzależnień negatywnie wpływających na życie i zdrowie człowieka. Były one właściwie w naszej szkole kontynuacją działań podjętych na cały rok szkolny w zakresie profilaktyki antynikotynowej, ponieważ w kl.0 realizowany jest program antynikotynowy pt. „Czyste powietrze wokół nas”, w kl. I – III „ Nie pal, przy mnie proszę”, w kl. IV – VI  „Znajdź właściwe rozwiązanie”. W listopadzie SK PCK również prowadzi akcje antynikotynowe i realizuje zagadnienia z zakresu profilaktyki zdrowotnej : np.  Akcja pt. „Rzuć palenie razem z nami” - trzeci czwartek listopada Międzynarodowy Dzień Rzucania Palenia”, trzeci tydzień listopada - „ Tydzień bez papierosa”.

Z tej okazji uczniowie wykonywali rysunki i plakaty antynikotynowe. Zostały one zaprezentowane w widocznych miejscach w szkole i na górnym korytarzu. Redagowali hasła o niepaleniu oraz starsi uczniowie wykonali plakaty przeciwko używkom pod nazwą dopalacze / pod kierunkiem p. Anny Szydłowskiej /i również dołączyli do wystawy. W szkole i  w klasach pojawiły się wystawki z ulotkami, broszurami tematycznymi, plakietkami, hasłami dotyczącymi zgubnego nałogu  - palenia papierosów. Tytoń jest najczęstszą przyczyną śmierci, której można uniknąć - żyjąc w zdrowym , rozsądnym stylu. Niestety według statystyk co roku umiera 5 milionów osób z powodu palenia tytoniu.

Dużą aktywność w zakresie propagowanego Światowego Dnia bez Tytoniu wykazały szkolne koła PCK i LOP oraz nauczyciele i wychowawcy.

Na podsumowanie pracy dydaktyczno – wychowawczej związanej z obchodami Światowego Dnia bez Tytoniu opiekunki kół / p. Barbara Kruszyńska - prelekcja i p. Anna Gontarek – prezentacja multimedialna / zorganizowały apel dla całej społeczności szkolnej, począwszy od oddziału przedszkolnego 3 – 4 latków aż po wszystkich pracowników szkoły. Uczestnicy prelekcji i prezentacji multimedialnej zapoznali się  z niebezpiecznym składem dymu tytoniowego oraz skutkami zdrowotnymi, jakie powoduje palenie papierosów. Szczególnie uczniowie żywo reagowali na dostarczane obrazy przedstawiające szkodliwe działanie papierosów na organizm człowieka.

Przedstawione aforyzmy, autorstwa dzieci ze szkół podstawowych, miały zachęcać palaczy do podjęcia decyzji o zerwaniu z nałogiem palenia tytoniu:

„Pali dziadek, pali tata, czyniąc sobie szkodę,

a my z mamą nie palimy, bo chcemy być młode”.

„Nie pal mamo, nie pal tato, bo komina nie ma na to”.

„ Chcesz być na topie – rzuć palenie chłopie”.

„ Papieros nie tylko robi dymu chmurę,

ale i wypala ci w portfelu dziurę”.

„ Jeśli chcesz zdobyć uśmiech dziewczyny,

nie pal papierosów lecz jedz witaminy”.

„ Palisz gdy jest lato, palisz gdy jest zima -

to bądź pewien, że ci serce długo nie wytrzyma!”.

Podczas spotkania wielokrotnie podkreślano, że nasza szkoła jest wolna od dymu tytoniowego, a zasady zdrowego stylu życia wolnego od nałogów są społeczności znane. W zajęciach edukacyjnych wzięło udział około 150 osób. Pracę w tym zakresie prowadzimy również na zebraniach z rodzicami.

Nasza szkoła włączyła się do światowej akcji dnia bez tytoniu propagując w środowisku ostrzeżenia zdrowotne, niepalenie, postawy antynikotynowe, zachęcanie osób palących do zerwania z nałogiem / szczególnie w rodzinach uczniów /.

W pracy dydaktyczno – wychowawczej wykorzystaliśmy sugestie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Mławie i zwróciliśmy uwagę na podnoszenie świadomości na temat skutków zdrowotnych biernego i czynnego palenia tytoniu, motywowaliśmy do podejmowania odpowiedzialnych wyborów związanych z własnym zdrowiem i zdrowiem swoich bliskich, promowaliśmy zdrowy styl życia, wolny od dymu tytoniowego, zachęcaliśmy do podejmowania aktywności fizycznej jako alternatywnej formy spędzania czasu wolnego, kształtowaliśmy postawy asertywne i uświadamialiśmy na temat prawa do życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego oraz obowiązku przestrzegania zakazu palenia w miejscach publicznych.

Na zakończenie  obchodów uczniowie popisywali się spontaniczną twórczością i układali na miejscu spotkania prośby do osób palących w ich najbliższym otoczeniu.

W miłej atmosferze i pełni wiedzy rozeszli się do klas.

Odpowiedzialna za organizację obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu w szkole - p. Barbara Kruszyńska. Sprawozdanie z podjętego przedsięwzięcia przesłano także do Sanepidu w Mławie.