„Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie

dla przyszłych pokoleń. Jeśli kochacie tę ojczystą ziemię,

niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi!”

- Jan Paweł II

Dzień 9 listopada  2013 r.  to wielkie wydarzenie dla gminy Szydłowo, związanej z nadaniem  naszej gminie Herbu i Flagi  oraz 16 rocznicy nadania imienia 49 Pułku Piechoty  Szkole Podstawowej  Szydłowie.

Rozpoczęcie uroczystości  zaingurowano uroczystą mszą św.w  kościele parafialnym św.Marii Magdaleny i św. Kazimierza w Szydłowie o godz.10.00. Po liturgii -orszak złożony z władz gminy,ich gości i mieszkańców,pocztów sztandarowych szkół i jednostek OSP,kompanii honorowej, dzierzgowskiej orkiestry - przemaszrował do hali sportowej, gdzie odbyła się kontynuacja uroczystości.
                 Przybyło wielu znakomitych gości. Wśród nich byli: Podsekretarz Stanu  Pan Minister- Aleksander  Sopliński , Marszałek Województwa Mazowieckiego – pan Adam Struzik , Poseł na Sejm RP- pan Piotr Zgorzelski , Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych – pani Elżbieta Szymanik , Radny Województwa Mazowieckiego – pan Henryk Antczak , Radna Województwa Mazowieckiego – pani Wiesława Krawczyk  , Starosta Powiatu  Mławskiego- pan Włodzimierz Wojnarowski , Przewodniczący Rady Powiatu Mławskiego – pan Michał Danielewicz , Burmistrz Miasta Mławy – pan Sławomir Kowalewski, Przewodniczący Rady Miasta Mławy – pan Krzysztof Wasiłowski,Dyrektor Delegatury w Ciechanowie Kuratorium Oświaty- pani Agata Pawłowska, pan profesor Ryszard Juszkiewicz wraz z małżonką,Proboszcz Parafii Szydłowo - Ksiądz Andrzej Skorłutowski, Wójtowie z ościennych gmin,   Przewodniczący Rady Gminy – pan Izydor Żakiewicz i pracownicy Urzędu Gminy w Szydłowie, dyrektorzy, nauczyciele i pracownicy szkół, radni i sołtysi gminy, Poczty Sztandarowe,   Kompania Honorowa, dzieci i młodzież, kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych i zakładów pracy z terenu gminy, mieszkańcy gminy, sponsorzy oraz przedstawiciele mediów.
                    Na początku uroczystości przedstawiono harmonogram spotkania i nastąpiło wprowadzenie Pocztu Flagowego i Pocztów Sztandarowych  oraz wciągnięcie flagi państwowej na maszt i odegranie hymnu. Następnie głos zabrali gospodarze uroczystości: wójt gminy pan Wiesław Boczkowski oraz dyrektor Szkoły Podstawowej  pan Janusz Żuchowski, którzy oficjalnie  przywitali gości.

W dalszej części odbyła się uroczysta Sesja Rady Gminy, której przewodniczył pan Izydor Żakiewicz .Radni podjęli uchwałę o ustanowieniu herbu i flagi. Herb i flaga to istotne wyróżniki jednostki administracji nawiązujące w odległej przeszłości do stanu rycerskiego. Od XIIIwieku herb stał się znakiem przynależności do rodów szlacheckich właścicieli dóbr ziemskich. Źródła historyczne sygnalizują związek Szydłowa z rodziną Szydłowskich herbu Lubicz. Był to ród szczególnie zasłużony dla Mazowsza i całej Gminy Szydłowo. Wizerunek naszego herbu opracowano na podstawie wzoru herbarza Bartosza Paprockiego. Herb Gminy Szydłowo przedstawia na zielonym polu uszczerbiony Herb Lubicz – biała podkowa uzupełniona dwoma żółtymi krzyżami wewnątrz i nad uszczerbioną podkową .Flagą gminy jest płat tkaniny składający się z dwóch pasów: z zielonego i żółtego w kształcie prostokąta, a w części przydrzewcowej , na zielonym pasie umieszczony jest herb naszej gminy.Oba znaki zatwierdzone przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji- poświęcił proboszcz szydłowskiej parafii  ks.Andrzej Skorłutowski.Zaraz potem flagę uroczyście wciągnięto na maszt.

Marszałek województwa pan Adam Struzik, gratulując podjęcia  tej szczególnej uchwały,wręczył panu wójtowi Wiesławowi Boczkowskiemu medal ,,Pro Masovia", a kilkunastu osobom związanym z naszą gminą zasługi dla Mazowsza.

Mieszkańcom gminy i przybyłym gościom , uczniowie szkoły podstawowej w Szydłowie, którzy pod kierunkiem pań: Ewy Kłobuckiej i Renaty Śnieguckiej, zaprezentowali program artystyczny związany z nadaniem herbu i flagi  Gminie Szydłowo oraz świętem naszego patrona 49 Pułku Piechoty. Uczniowie pięknie podzielili się naszą historią. Uroczystość  uświetniły  pieśni  patriotyczne  , dostarczające wielu wzruszeń .Następnie odbył się koncert w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Arka“z Dzierzgowa pod batutą pana Tomasza Pawlaka. Wydarzenia z listopada 1918 r. z okolic Mławy przypomniał prof. Ryszard Juszkiewicz.Na zakończenie uroczystości organizatorzy  zaprosili gości do zwiedzania wystaw okolicznościowych związanych z historią naszej gminy oraz izby pamięci poświęconej naszemu patronowi.

Uroczystości zakończyły się zabawą taneczną w rytm muzyki zespołu Heaven

.